Početna Zakonska regulativa Procjena rizika Treninzi Resursi
Help Desk
za upravljanje zaštitom na radu
Loguj se

Primjeri dobre prakse primjene mjera zaštite na radu

Kompanija"CEE-Med" d.o.o.
 
Uvod
 

Dominantna djelatnost firme je velepromet medicinskim sredstvima, što obuhvata nabavku, privremeno skladištenje i prodaju medicinskih sredstava. Djelatnost uključuje i registraciju medicinskih sredstava. Pored navedene djelatnosti firma obavlja velepromet i drugim robama (suplementi prehrane), te po potrebi pruža usluge registracija i održavanja registracija medicinskih proizvoda stranim firmama, te druge vrste usluga povezane sa djelatnošću firme.

Poslodavac obavlja poslove na više lokacija i to u prostorijama u vlasništvu pravnog lica, poslovnom prostoru u najmu, te u stanovima radnika koji po ugovoru o radu obavljaju djelatnosti na mjestu stanovanja.

Zadnje tri godine je zaposleno ukupno pet radnika, te u firmi nije zabilježena povreda na radu niti postoji profesionalno oboljenje. Iako broji manji broj radnika, kompanija primjenjuje sve mjere zaštite na radu preporučene legislativom:

  • osposobljavanje radnika za siguran i zdrav rad;
  • redovni program radnika protivpožarne zaštite;
  • svi radnici su upoznati sa evakuacionim putevima;
  • ovlaštena organizacija vrši periodični pregled sredstava rada;

 

Radni proces je prilagođen pojedinim radnim mjestima. Pojedina radna mjesta rad obavljaju na terenu što uključuje vožnju do i od mjesta posjete nazad - posjete postojećim i potencijalnim kupcima.

Prilikom rada se poštuje dobra distributivna praksa prema Pravilniku o dobroj distributivnoj praksi medicinskih sredstava (“Službeni glasnik BiH”, broj 58/08).

 

Postavljanje sigurnosnih znakova kojima se daje informacija  ili uputa

Označavanje radnog prostora pridonosi sigurnosti i zaštiti zdravlja na radu. U skladištu medicinskih sredstava i proizvoda poslodavac je istaknuo znakove i uputstva. Prema standardizaciji se dijele na: zabrane, obaveze, opasnosti. Znakovi koji su postavljeni su: znakovi zabrane pušenja, znak zabranjenog pristupa neovlaštenim osobama, zabranjeno unošnje hrane i pića, obavezno nošenje maski, držanje razmaka od minimum 2m i dezinfekcija ruku, označen put unutrašnjeg transporta, te znakovi za puteve evakuacije.

 

 

Bezbjedno radno mjesto doprinosi sprečavanju nesreća koje zaustavljaju rad i negativno utiču na motivisanost radnika. Na najmanju mjeru se svode uzroci nesreća, nesigurni fizički uslovi i loši načini rada. Da biste smanjili vjerovatnoću da dođe do nesreće ili obolijevanja u firmi, pratite sljedeće korake:- Korak 1: Planirajte sprečavanje nesreća i obolijevanja na radu- Korak 2: Redovno vršite inspekcije sigurnosti- Korak 3: Odmah rješavajte probleme- Korak 4: Imajte plan djelovanja u slučaju nesreća ili obolijevanja.