Početna Zakonska regulativa Procjena rizika Treninzi Resursi
Help Desk
za upravljanje zaštitom na radu
Loguj se

Primjeri dobre prakse primjene mjera zaštite na radu

Kompanija"EMKA Bosnia" d.o.o.

Uvod

EMKA grupa je vodeći svjetski proizvođač sistema za zaključavanje, brava, šarnira i brtvi za kućišta u oblastima industrije, elektronike i transporta.

Kompanija "EMKA Bosnia" d.o.o. nalazi se na lokaciji Vitkovići. Proizvodni objekat sa pogonima za proizvodnju sastoji se od vise objekata koje su organizovane kao funkcionalne cjeline koje su međusobno povezane u proizvodnom procesu.

 


Slika 1: “Emka Bosnia” d.o.o.

 

Kompanija od svog osnivanja nije redovno vodila brigu o zaštiti na radu, jer je zapošljavala manji broj radnika, a nakon ratnih godina zakonske regulative, su već tad bile zastarjele. Objekti koji su bili namijenjeni za proizvodnju u kojim su radnici obavljali radne zadatke imali su brojne manjkavosti što je koreliralo i većim brojem povreda. Veći broj povreda vodi i većj odsutnosti radnika sa mjesta rada, te većim troškovima poslodavca u smislu izdvajanja za bolovanja radnika, te smanjenje obima radnih procesa.

 


Slika 2: Danas ovdje radi 250 tehničara, inžinjera, stručnog osoblja

 

Uvođenje mjera zaštite od požara
Većih incidenata i akcedentnih situacija nije bilo, a 2016. je ažurirana procjena ugroženosti od požara s ciljem uklanjanja ili smanjivanja izvora opasnosti od požara, procjenjivanjem zona opasnosti, te uvođenjem mjera zaštite od požara:
  • Redovnim programima edukacija svih radnika;
  • Redovnim kontrolnim pregledom tehničkih  i drugih radnih prostorija i  prostora u objektu koji su izloženi opasnostima od požara, te ukazivanjem na nepravilnosti u sprovođenju propisanih određenih mjera zaštite od požara i poduzimanjem drugih mjera potrebnih za uspješno sprovođenje zaštite od požara;
  • Izdavanjem naloga o zabrani korištenja uređaja i instalacija, ako se utvrdi da se ovi koriste mimo zakonskih i drugih propisa, a postoji opasnost da dođe do požara ili eksplozije, dok se ta opasnost ne otkloni;
  • Kontrolom korištenja opreme i sredstava za zaštitu od požara i gašenje požara u namjenske svrhe, njenog održavanja u ispravnom stanju i na određenim mjestima, te određivanjem vrste i količine opreme i sredstava i njenog rasporeda;
  • Praćenjem i analizom stanja i pojava u djelokrugu zaštite od požara, sa posebnim osvrtom na organizaciju, metod rada i djelovanje zaštite od požara;
  • Kontrolom uređaja i instalacija za dojavu i gašenje požara u pogledu njihove ispravnosti i funkcionalnosti.

S ciljem međusobnog povezivanja tehnike, ustroja rada, uvjeta rada, ljudskih odnosa i uticaja okoliša na radno mjesto, prilagođavanje tehnike napretku, prilagodba rada zaposlenicima, naročito u vezi s oblikovanjem mjesta rada, izbora opreme te načina rada i proizvodnje, kako bi se smanjio njihov štetan učinak na zdravlje te se na temelju tih načela definiraju obveze poslodavca.

Procjena rizika je osnova za upravljanje sigurnošću i zdravljem na radu i zakonska je obveza slijedom Zakona o zaštiti na radu i pravilnika koji iz njega proizlaze. Ona omogućuje prepoznavanje svih opasnosti koje mogu naškoditi radnicima i uzrokovati neželjene posljedice, te omogućuje procjenjivanje ozbiljnosti tih posljedica i pronalaženje najprikladnijih rješenja za zaštitu od njih.



Praćenje zdravstvenog stanja radnika

Jedna od mjera je i praćenje zdravstvenog stanja radnika. Dom zdravlja „Isak Samokovlija“ Goražde sa specijalistima medicine rada i psihologinjom je sklopio ugovor sa Emka Bosnia d.o.o. o pružanju usluga zdravstvene zaštite svojih radnika (prethodni ljekarski pregledi i periodični ljekarski pregledi). Svi radnici Društva su redovno radili periodične ljekarske preglede, dok prema novom Zakonu zaštite na radu („Službeni list FBiH“ 79/20) nije naloženo da Društvo angažuje ovlaštenu organizaciju koja će uraditi Akt o procjeni rizika radnih mjesta u radnoj sredini. Aktom je utvrđeno da od 83 radna mjesta, 12 radnih mjesta je sa povećanim rizikom, pa u tom smislu smanjuju se troškovi poslodavcu za izdvajanje periodičnih ljekarski pregleda.
Zamjena štetnih sirovina ekološki prihvatljivim
U objektu plastike poslodavac je koristio dodatak materijalu tokom proizvodnje sirovinu koja je trebala da štiti gotov proizvod od vanjskih uticaja, UV zračenja. Radnici u proizvodnji su se žalili na mučnine i onečišćenje neugodnim mirisima. „Emka Bosnia“ d.o.o. je vratio sirovinu dobavljaču u Njemačku, te su na taj način spriječili zagađenje, a na sam kvalitet proizvoda nema uticaj.


Edukacija radnika o sigurnom i zdravom načinu rada

Prema zakonskoj obavezi, svi radnici pri osnivanju radnog odnosa ili promjeni radnog mjesta unutar Društva su dužni proći osposobljavanje za siguran i zdrav rad. Kroz ove edukacije koje obezbjeđuje poslodavac radnicima, oni se upoznaju sa pravima i obavezama iz zaštite na radu, rukovanju sredstvima rada na siguran način, upoznavanje znakova opasnosti, osnova prve pomoći.


Organizacija rada

Radnici koji obavljaju istovjetne poslove češće su izloženi povredama usljed demotiviranosti, monotonije i umora. Dosada je reakcija na monotoniju. Ona uzrokuje smanjenu aktivnost nervnih centara u mozgu, što dalje može uzrokovati i situacije opasne po život. Unutar kompanije rukovodioci i kontolori na proizvodnim linijama organiziraju radne procese tako da raspoređuju radnike na različite radne zadatke.

U „Emka Bosnia“ d.o.o. je prisutan smjenski rad (prva, druga i treća smjena koja traje sedam dana sedmično). U toku jedne smjene poželjno je da radnik mijenja položaje jer je radeći na jednoj liniji u jednoj smjeni izložen i stato-dinamičkom naporu.

U odjelu kontrole radnik koji vrši kontrolu tokom cijelog radnog vremena je stajao i kontrolisao finalne proizvode koji dospiju u skladište, pa je prema tome i bio izložen stato-dinamičkom naporu (dugotrajno stajanje). Kako bi zaštitili radnika od štetnosti takvog radnog procesa, poslodavac je obezbijedio radnu stolicu na točkiće kako bi kontrolor kvaliteta finalnog proizvoda mogao da se kreće sjedeći tokom radnog procesa.

U općim odredbama Konvencije o noćnom radu žena zaposlenih u industriji (revidirana 1948). Žene, bez razlike godina starosti, ne mogu biti zaposlene ni u jednom industrijskom preduzeću, javnom ili privatnom, niti u ma kojem pogonu jednog od ovih preduzeća, sa izuzetkom preduzeća u kojima su zaposleni samo članovi iste porodice.

 


Slika 3: Regleri su zaduženi za postavljanje alata

 

U svrhu ove konvencije, termin noć označava period od najmanje jedanaest uzastopnih sati, uključujući interval koji je propisao nadležni organ od najmanje sedam uzastopnih sati između deset sati uveče i sedam sati ujutro; nadležni organ može propisati različite intervale za različite oblasti, industrije, preduzeća ili grane industrije ili preduzeća, ali će se konsultovati sa zainteresovanim organizacijama poslodavaca i radnika prije nego što propiše interval koji počinje poslije jedanaest sati uveče.

Žene bez razlike u godinama ne smiju biti zaposlene noću ni u jednom javnom ili privatnom industrijskom preduzeću, ili u bilo kojoj njegovoj grani, osim u preduzeću u kojem su zaposleni samo članovi iste porodice.