Sarajevo, 14. novembar/studeni 2023. – U Udruženju poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine proveden je trening o provedbi mjera zaštite na radu u skladu sa odredbama novog Zakona o zaštiti na radu u FBiH za kompanije iz tekstilne industrije. Značajan broj predstavnika kompanija iz tekstilne industrije prirustvovao je interaktivnom treningu. Trening je održan u okviru realizacije projekta “Uspostava help deska za upravljanje zaštitom na radu”, kojeg realizira Udruženje poslodavaca u FBiH uz podršku Evropske unije i Međunarodne organizacije rada.
Kroz interaktivni trening se pokazala velika potreba i nužnost održavanja ovakvih edukativnih treninga, a sve sa ciljem da kompanije u FBiH u skladu sa Zakonom provedu sve potrebne mjere zaštite na radu svojih uposlenika.
“U oblasti tekstilne industrije mora se pokloniti puno pažnje zaštiti na radu, jer imamo visoki rizik, recimo, od požara. Imamo koncentraciju velikog broja ljudi na relativno malom prostoru i u slučaju da dođe do neke havarije može doći do stradanja velikog broja ljudi. To je samo jedan od razloga zbog kojih se u tekstilnoj industriji moraju poduzeti sve mjere zaštite na radu i smanjenja rizika u cilju prevencije. Sa donošenjem novog Zakona o zaštiti na radu u FBiH više pažnje se poklanja provođenju mjera zaštite na radu. A treninzi poput današnjeg nam pomažu da riješimo dileme sa kojima se susrećemo u provedbi mjera zaštite na radu u skladu Zakonom. Svi se mi susrećemo sa nedoumicama i vjerujemo da će rezultat ovih treninga biti prijedlozi kako da unaprijedimo Zakon i na taj način unaprijedimo cjelokupan sistem zaštite na radu”, kaže Munir Pašalić, inženjer zaštite na radu u kompaniji Prevent Sewing iz Visokog.
Dženan Hadrović je inženjer zaštite na radu u tekstilnoj kompaniji AlmaRas iz Olova i ističe da se, naročito, u posljednje vrijeme puno više pažnje poklanja zaštiti na radu nego ranije.
„Nakon donošenja novog Zakona o zaštiti na radu u FBiH više pažnje se poklanja provođenju mjera zaštite na radu, više se potencira važnost zaštite na radu. A kvalitetno provedene mjere zaštite na radu u smislu sigurnog radnog mjesta, sa jedne strane, povećavaju zadovoljstvo uposlenika, a sa druge i poslodavcima garantiraju siguran poslovni proces. Edukacije poput ovog interaktivnog treninga, meni i mojim kolegama su pomogli da riješimo dileme, otklonimo nedoumice i nejasnoće u smislu kvalitetne provedbe zakonskih odredbi“, ističe Hadrović.
Cilj provođenja edukacije je pomoći kompanijama da na adekvatan način i u skladu sa Zakonom o zaštiti na radu FBiH provedu mjere zaštite na radu, ali i definiranje glavnih izazova i potreba koje proizlaze iz provedbe ovog Zakona i podzakonskih akata.
Na osnovu održanih šest interaktivnih treninga prikupljene su dodatne informacije trenutnog stanja u pogledu zaštite na radu, uključujući najnovija dostignuća, usklađenost sa međunarodnim i EU standardima, kao i nedostaci nove zakonske regulative. U isto vrijeme, to je i podrška kompanijama kroz obuku i savjetovanje da usklade svoje poslovanje sa novim Zakonom.
U okviru projekta „Uspostava Help deska za upravljanje zaštitom na radu“ održani su treninzi za kompanije iz oblasti uredskog poslovanja i špedicije, metalskog, hemijskog, drvnog, građevinskog sektora te tekstilne industrije.
U okviru projekta “Uspostava help deska za upravljanje zaštitom na radu” razvijen je ovaj sveobuhvatni trening koji se integrira u Help desk. Više informacija o trenizima o zaštiti na radu za sektore uredskog poslovanja i špedicije, metalskog, drvnog, sektora građevine i tekstilne industrije može se naći na linku: https://helpdesk.upfbih.ba/
Projekat “Uspostava help deska za upravljanje zaštitom na radu”se provodi u sklopu projekta “EU4Business Recovery” koji finansiraju Evropska unija i Savezna Republika Njemačka, a provode ga GIZ, MOR i UNDP. EU4BusinessRecovery podržava Bosnu i Hercegovinu u ublažavanju negativnih ekonomskih efekata uzrokovanih pandemijom COVID-19. Za više informacija posjetite www.eu4business.ba.